فهرست منو

لابیاپلاستی عمل زیبایی واژن

عمل لابیاپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زیبایی واژن برای کوچک کردن و همچنین متقارن سازی لابیای مینور به کار می رود.

انواع لابیا

لابیا در دو نوع لابیا ماژور و لابیا مینور وجود دارد.

 •  لابیا ماژور:
  لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. لابیاهای بیرونی وظیفه حفاظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینور و کلیتوریس را بر عهده دارد.
 •  لابیا مینور:
  لابیای درونی لبه هایی هست که در ورودی دهانه واژن قرار دارند.
  لابیا مینور از نظر رنگ، اندازه و ضخامت در بین خانم ها متنوع و مختلف است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

علت بزرگ شدن لابیا ها چیست و چه مشکلی برای خانم ها ایجاد می کند؟

عوامل مختلفی بر بزرگ شدن لابیا تاثیر دارند که عبارتند از: بارداری و زایمان، تغییرات و اختلالات هورمونی، تماس جنسی مکرر و ورزش های حرفه ای که سبب اصطکاک زیاد در ناحیه ی واژینال می شوند که البته شایع ترین علت لابیای بزرگ، ژنتیک است.
اکثر افراد به دلیل عدم زیبایی و نداشتن اعتماد به نفس در رابطه با شریک جنسی خود و درد و سوزش در ناحیه تناسلی حین رابطه جنسی، همچنین به دلیل ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، احساس درد هنگام انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری، دویدن یا سوارکاری و همینطور ابتلا به عفونت، جهت انجام عمل لابیاپلاستی نزد دکتر زنان مراجعه می کنند.

 

علت عمل زیبایی واژن چیست؟

عمل لابیاپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زیبایی واژن برای کوچک کردن و همچنین متقارن سازی لابیای مینور به کار می رود.
بزرگی لابیای مینور ظاهر واژن را از زیبایی خارج کند. به همین خاطر این عمل برای خانم ها و همین طور شریک جنسی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. عمل لابیاپلاستی تا اندازه ای اهمیت می یابد که می تواند درصد زیادی از روابط جنسی را بهبود بخشد.
بنابراین علت انجام عمل لابیاپلاستی موضوعاتی همچون زیبایی واژن، متقارن سازی سایز لابیاها، افزایش تحریک پذیری کلیتوریس و همین طور ارگاسم بیشتر، رفع درد، سوزش و خارش واژن در زمان پوشیدن لباس های تنگ، رفع تیرگی لبه های داخلی واژن و… دانست.
در کنار موارد فوق، استفاده از لابیاپلاستی برای خانم هایی که لابیای مینور بزرگ دارند واز مواردی چون عدم خروج ترشحات واژن و عفونت های مکرر واژینالی رنج می برند بسیار توصیه می شود.

انواع جراحی های زیبایی واژن

جراحی های زیبایی واژن به مجموعه جراحی هایی گفته می شود که در جهت زیبا سازی ناحیه تناسلی خارجی خانم ها و ترمیم عیب های ظاهری یا عملکردی هر قسمت انجام می شود. جراحی های زیبایی در این ناحیه بر روی پوبیس، لابیاهای بزرگ، لابیاهای مینور و پرینه انجام می شود. انواع جراحی هایی که روی این ‌نواحی انجام می شود شامل کوچک کردن و ساکشن چربی پوبیس یا تزریق چربی به بعضی افرادی که بعلت مختلف دچار کوچکی این ناحیه شده اند میباشد .

 •  تزریق چربی به لابیا های بزرگ
 •  لابیا ماژور پلاستی یا برداشتن پوسته های اضافی و آویزان روی لابیاهای ماژور به دلیل آویزان شدن و شل شدن پوست ناحیه به دلیل آتروفی شدید چربی در این ناحیه میباشد.
 •  لابیا مینور پلاستی که به صورت کلی لابیاپلاستی گفته می شود.
 •  هودکتومی یا برداشتن کلاهک یا پوسته روی کلیتوریس
 •  جراحی های تنگ کردن واژن که جزو جراحی های زیبایی ناحیه خارجی تناسلی محسوب نمی شود.
 •  جراحی برداشتن اسکارهای پوستی روی پرینه که می تواند به علت برش اپیزیوتومی در زمان زایمان طبیعی ایجاد شده باشد.
 •  برداشتن ضایعات پوستی مانند خال، منگوله های پوستی، زگیل های پوستی و یا اسکار ناشی از جراحی های کوچک قبلی در ناحیه ی تناسلی

روش های مختلف جراحی لابیاپلاستی

بعد از مراجعه مشاوره انجام می‌شود و سپس با معاینه توسط پزشک، از نظر شکل لابیا بررسی می شوید، جراح بر اساس مشکلات لابیا، ضخامت لابیا، وجود چین های پوستی اطراف کلیتوریس، بزرگی و افتادگی هود یا کلاهک روی کلیتوریس و… نوع عمل را برای هر فردی مشخص می کند.
همچنین تشخیص اینکه عمل لابیاپلاستی با لیزر امکان پذیر است یا خیر نیز بعد از مشاوره تعیین می شود.

لابیا مینور پلاستی چیست؟

لابیا مینور پلاستی جراحی ترمیمی لابیاهای کوچک است. لابیاهای مینور دو لبه پوستی در دو طرف ورودی واژن است. در بعضی افراد ممکن است به دلیل عوامل مختلفی این لبه های پوستی بزرگ و یا آویزان باشد که این عوامل عبارت است از: ژنتیک، به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، به علت وجود اصطکاک زیاد در ناحیه تناسلی بزرگتر، ضخیم و دارای چین و چروک می شود و همچنین به دلیل ورزش هایی مثل دو، دوچرخه سواری، اسب سواری و یا رابطه جنسی مکرر و در برخی موارد خود ارضایی اتفاق می افتد.
از دلایلی که لابیا مینور نیاز به عمل جراحی دارند به این موارد می توان اشاره کرد.
به دلیل ایجاد عفونت مکرر، خارش و سوزش لبه ها در حین رابطه جنسی، درد موقع تماس طولانی، سوزش و خارش در زمان راه رفتن زیاد و یا پوشیدن لباس زیر تنگ، مایو، شلوارهای تنگ و چسبان و… که موجب انجام عمل لابیا مینور پلاستی می شوند.
بنابراین جراحی لابیا مینور پلاستی روشی است که نه تنها به علت زیبایی، بلکه به علت های درمانی و جهت کمک به سلامت خانم ها انجام می شود.

لابیا ماژور پلاستی چیست؟

لابیاهای ماژور یا لابیای بیرونی، دو بالشتک چربی هستند که در دو طرف لابیاهای مینور قرار دارند. در بعضی افراد به دنبال کاهش وزن شدید مثلا بعد از بارداری هایی که فرد افزایش وزن زیادی داشته است و یا بدنبال جراحی های کوچک کردن معده در افراد بسیار چاق که بیمار کاهش وزن خیلی زیاد داشته، این بالشتک های چربی دچار آتروفی می شود و میزان چربی زیر پوست شدیدا کم می شود. پوست روی لابیاهای ماژور آویزان و چروک می شود. جراحی لابیا ماژور پلاستی برای برداشتن این پوسته های اضافی انجام می شود. این دو روش یعنی تزریق چربی و لابیا ماژور پلاستی هر دو در موارد آتروفی لابیا ماژور ها و کم شدن چربی آنها انجام می شود.

 

عوارض عمل زیبایی واژن چیست؟

با وجود تمامی مزیت های مهم و مثبتی که در عمل زیبایی واژن وجود دارد، این عمل زیبایی می تواند برای خانم ها عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد.
نکته بسیار مهم که باید به آن توجه کنید این است که اگر برای جراحی لابیاپلاستی خود از یک جراح مجرب و حرفه ای کمک نخواهید، می توانید جراحی ناایمن و همین طور پرخطری را به دنبال داشته باشید.

 • از جمله عوارض این عمل شامل بروز عفونت بعد از عمل جراحی و همین طور متقارن نبودن لابیا ها به دلیل عدم تجربه جراح و یا کشیدگی بافت در روند ترمیم بعد از عمل است.
 •  یکی از مهم ترین عوارض جراحی لابیاپلاستی وجود خارش های بعد از جراحی است. این خارش ها کاملا طبیعی هستند و آنها را می توان ناشی از جای برش و همین طور بخیه ها دانست. بنابراین باید صبوری کنید تا دوران نقاهت را پشت سر بگذارید.
 •  از دیگر عوارض عمل لابیاپلاستی، درد بعد از جراحی است.
  این درد معمولا حدود 2 تا 3 روز بعد از عمل همراه شما خواهد بود که می توانید با مشورت پزشک از قرص های مسکن بهره بگیرید.
 •  همچنین امکان دارد بعد از عمل جراحی با تورم هایی نیز رو به رو شوید که می توان آن را نیز از جمله عوارض این عمل جراحی دانست. این تورم ها هم کاملا طبیعی هستند و برای درمان آنها نیز به گذر زمان نیاز خواهید داشت.

 

دوران نقاهت بعد از عمل لابیا پلاستی

 •  بلافاصله بعد عمل باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت کیسه یخ را به صورت فشاری در ناحیه قرار دهید تا هم احتمال خونریزی را به حداقل برساند هم تورم بعد عمل را کاهش دهد.
 •  تا ۲۴ ساعت استراحت مطلق لازم دارید و بهتر است فقط برای دفع ادرار و غذا خوردن بلند شوید.
 •  در سه روز اول بعد از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است که با قرص های مسکن مثل ایبوپروفن تسکین می یابد.
 •  از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان تا زمانی که کاملا بهبود یابید، خودداری کنید چون برای ناحیه ضرر دارد.
 •  وجود چندین درجه تب بعد از عمل طبیعی است که با قرص‌های ضد تب مانند استامینوفن درمان می‌شود.
 •  پس از ۴۸ ساعت حمام کردن مشکلی ندارد.اما نیاز به شست و شوی ناحیه با آب و صابون نیست و فقط شستشو با بتادین رقیق شده توصیه می شود که دو بار در روز کافی است و پس از شستشو با بتادین رقیق شده باید با آب سرد ناحیه را بشویید و خشک کنید.
  نکته حائز اهمیت این است که اگر بتادین به صورت غلیظ استفاده شود، باعث تاخیر در ترمیم زخم و خشکی پوست و ایجاد خارش می شود، بنابراین بسیار در مصرف آن دقت کنید.
 •  همچنین حمام رفتن های طولانی مدت، نشستن در وان و یا رفتن به استخر تا آخر بهبودی و درمان نباید صورت بگیرد.
 •  تا 3 الی 4 روز فعالیت سنگین، پیاده روی طولانی، ایستادن یا نشستن طولانی، ممنوع است.
 •  در کمتر از یک هفته (3 تا 5 روز) به سر کار و فعالیت های عادی روزمره خود می توانید برگردید، ولی همچنان ورزش، شنا و.. توصیه نمی شود.
 •  از انجام ورزش هایی که موجب فشار به ناحیه عمل می شود همچون دوچرخه سواری، اسب سواری و… تا بهبود کامل بیماری خودداری کنید.
 • – از توالت فرنگی برای رفتن به دستشویی استفاده شود. البته استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی هم اگر فشاری به ناحیه زخم وارد نشود ایرادی ندارد.
  بعد از دفع ادرار و مدفوع باید از آب سرد برای شستشو استفاده شود و با سشوار سرد یا پارچه حوله ای ناحیه را خشک‌ کنید. به هیچ وجه از دستمال کاغذی برای خشک کردن استفاده نشود.
 •  رابطه ی جنسی را می توان 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی انجام داد، اما بیشتر بانوان برای جلوگیری از باز شدن زخم ترجیح می دهند که 6 تا 8 هفته صبر کنند.
  توصیه می شود تا بهبود کامل ناحیه جراحی صبر کنید، در غیر این صورت احتمالا مجبور به دوره بهبودی جدیدی می شوید.
 •  توصیه می شود زخم در طول هفته اول خشک بماند، البته که خونریزی مختصر یا ترشحات از زخم ممکن است تا ۲ هفته وجود داشته باشد.
 •  عمل باید در زمانی صورت بگیرد که حداقل تا ۲ هفته بعد عمل دوره پریود شروع نشود.
  اما در موارد اضطراری مانند افرادی که از سایر شهرها برای عمل لابیاپلاستی مراجعه می کنند یا به دلایل شخصی (شغلی و خانوادگی) فرصت زمانی دیگری برای عمل ندارند، می توان با تجویز دارو دوره پریودی خود را به تاخیر اندازد تا مراقبت ها راحت تر انجام شود. اما علیرغم این مسئله چنانچه خونریزی پریودی شروع شد، با تعویض زود به زود پد یا نوار بهداشتی از رطوبت طولانی ناحیه پیشگیری کنید.
 •  توصیه های تغذیه ای در این مدت شامل مصرف پروتئین، فیبر، میوه ها و سبزیجات تازه، ویتامین C و زینک است که به ترمیم هر چه زودتر زخم کمک می کند. مصرف غذای پرچرب و شور، تورم را افزایش می دهد.
 •  در دوران نقاهت حداقل تا یک ماه بعد از عمل، سیگار مصرف نشود چون سیگار می تواند سبب تاخیر در ترمیم زخم شود.

 

 

سوالات رایج درخصوص لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی با لیزر یا تیغ جراحی؟

امروزه کاربرد لیزر در لابیاپلاستی بسیار فراوان شده است.
تفاوت برشی که با لیزر زده می شود با برش تیغ جراحی این است که برشی لیزر، لبه های صاف تر و یکدستی دارد. اغلب نیاز به بخیه نیست به این خاطر که لیزر همزمان با برش، مقطع رگ ها را هم می بندد و لخته های ظریف در سطح عروق ایجاد می کند. البته در بعضی موارد که لابیاها ضخیم باشد و لبه های برش فاصله ی زیادی از هم داشته باشد، بهتر است برای ترمیم هر چه سریعتر از یک تا دو بخیه استفاده شود. اما برشی که با تیغ جراحی زده می شود به دلیل اینکه مانند لیزر همزمان با عروق بسته نمی شود، حتما نیاز به بخیه در تمام طول برش دارد و این تعداد بخیه ها می تواند سبب ناهموار شدن لبه های زخم شود.

عمل لابیاپلاستی با بی حسی انجام می گیرد یا بیهوشی؟

افرادی که عمل آنها در مطب پزشک انجام می گیرد، از بی حسی موضعی با داروی تزریقی که به موضع عمل تزریق می شود استفاده میشود. البته قبل تزریق بی حسی مدت یک ساعت از کرم بی حسی موضعی استفاده می شود.
اما در نهایت چون داروی بی حسی به زیر پوست تزریق می شود کمی دردناک است. بعد از تزریق داروی بی حسی، بیمار طی عمل جراحی دردی احساس نمی‌ کند و فقط کشش بافت یا فشار دست جراح را ممکن است حس کند. که این عمل به هیچ وجه همراه با درد نیست.
در مواردی که نیاز به انجام جراحی لابیاپلاستی در اتاق عمل باشد، طبق نظر متخصص بیهوشی، روش بی حسی تعیین می شود.
اغلب موارد بی حسی نخاعی از طریق کمر انجام می شود و پس از بی حس شدن پاها و ناحیه تناسلی، فرد دردی احساس نمی کند. گاهی در بعضی افراد بیهوشی عمومی انجام می شود ولی در کل انتخاب یکی از این دو بر عهده متخصص بیهوشی بر اساس شرایط فرد است.

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی عمل زیبایی واژن اصرار بر جراحی با لیزر دارند. با توجه به در دسترس بودن لیزر مونالیزا که جدیدترین تکنولوژی در زمینه خدمات زیبایی و درمانی ناحیه ژنیتال است، اولویت اول استفاده از لیزر برای عمل لابیاپلاستی است، اما نوع، شکل، سایز، ضخامت لابیاها، چینهای اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف متفاوت است و این تفاوت ها تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین بعد از معاینه، پزشک مربوطه نوع عمل را مشخص می کند.

آیا عمل زیبایی واژن محدوده سنی دارد؟

جراحی لابیاپلاستی تقریبا در تمام سنین باروری قابل انجام است. بیشتر بانوان که به دلایل درمانی یا زیبایی نیاز به این جراحی دارند، می توانند لابیاپلاستی شوند. از سن بلوغ کامل تا پس از سال های یائسگی امکان انجام این جراحی وجود دارد.
توصیه می شود که دختران زیر 18 سال این جراحی را تا سنین بلوغ کامل به تاخیر بیندازند تا تغییرات کامل بلوغ و شکل نهایی ناحیه تناسلی که تحت تاثیر هورمون ها است به وجود آمده باشد. بنابراین لابیاپلاستی از ۱۸ سالگی و بعد از بلوغ کامل تا سنین پس از یائسگی انجام می پذیرد.

آیا افراد باکره امکان انجام عمل لابیاپلاستی را دارند؟

برای توضیح این‌ مساله باید بدانیم که لابیاها، لبه های پوستی هستند که در ناحیه تناسلی خارجی قرار گرفته است و پرده بکارت بافت مخاطی است که به صورت یک حلقه ورودی واژن را فرا گرفته و هیچ ارتباطی به ناحیه تناسلی خارجی ندارد. به طور معمول پرده بکارت ۳-۲ سانتی متر داخل تر نسبت به لابیاهای مینور قرار گرفته است و پارگی آن فقط با دخول در رابطه جنسی یا وارد شدن انگشت یا هر جسمی به واژن اتفاق می افتد. در جراحی لابیاپلاستی برش یا دستکاری روی پرده بکارت انجام نمی گیرد.
بنابراین عمل لابیاپلاستی در دختران باکره منعی ندارد.

آیا ابتلا به زگیل تناسلی و تبخال منعی برای انجام لابیاپلاستی است؟

زگیل تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HPV و تبخال تناسلی در اثر ابتلا به ویروس HSV بروز می کند. هر دوی این ویروس ها، ویروس های پوستی هستند که در شرایطی مثل وجود بیماری شدید، مصرف داروهایی مثل کورتون، ضعف سیستم ایمنی و آسیب های پوستی مثل خراش هایی که در اثر شیو پوست یا خارش یا لیزر روشن سازی و لیزر موی زائد احتمال عود این ویروس ها وجود دارد.
پس هر خانمی که دچار ویروس HPV و HSV باشد احتمال دارد که بعد هر جراحی در ناحیه تناسلی یا عمل لابیاپلاستی دچار عود ضایعات شود که البته برای پیشگیری از این مساله راهکارهایی مثل استفاده از داروهای ضد ویروسی پیشگیری کننده قبل و بعد از عمل وجود دارد.
اگر فردی دچار تبخال فعال یعنی تاول های تبخال در حال حاضر داشته باشد، باید جراحی لابیاپلاستی به تاخیر انداخته شود تا زمانی که ضایعات کامل از بین بروند و پوست پاک شود.
اما اگر فردی در حال حاضر تبخال ندارد و فقط سابقه ی ابتلا به تبخال داشته، با توجه به اینکه ویروس HSV (عامل تبخال) بصورت مادام العمر در بدن باقی می ماند، بهتر است از یک روز قبل انجام جراحی لابیاپلاستی تا چند روز بعد آن قرص های خوراکی ضد ویروسی مصرف شود.
اما در مورد زگیل تناسلی و ویروس HPV، اگر فردی در حال حاضر ضایعات زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه ژنیتال داشته باشد، به هیچ وجه نباید جراحی لابیاپلاستی انجام شود. بلکه ابتدا باید زگیل ها با استفاده از لیزر، فریز یا بعضی داروها و کرم های موضعی برطرف شود و پس از پاک شدن زگیل ها، اگر طی ۶ ماه هیچ زگیلی نداشت، اقدام به جراحی لابیاپلاستی کند.
اما اگر فرد مبتلا به HPV، هیچ‌ زگیلی روی پوست نداشته باشد و فقط در تست پاپ اسمیر و تایپینگ HPV، ویروس تشخیص داده شده باشد، منعی برای جراحی لابیاپلاستی نیست.