فهرست منو
اندومتریوز و علایم آن

اندومتریوز و هرآنچه باید از آن بدانید

اندومتریوز یک بیماری زنان بوده که حالت پیش رونده دارد احتمالا مربوط به اشکالات سیستم ایمنی ویا هورمونی هست که در دختران و زنانی که در سن باروری قرار گرفته اند ایجاد می گردد .
به دلایل کاملا شناخته نشده‌ای بافت داخلی رحم و یا آندومتر در مناطق دیگری در خارج از رحم یافت میگردد.
ضایعات آندومتریوزی در ان مناطق می توانند ایجاد التهاب ،خونریزی ، چسبندگی، درد و مشکلات نازایی کنند.

شایع ترین مکان های آندومتریوز

بیشتر در تخمدان ها، لوله های فالوپ ،لیگامان های رحمی ،فاصله بین واژن و رکتم ،رودها، مثانه و بصورت نادر حالب و برنش ها را درگیر میکند . اندومتریوزیس در نوارد نادری می تواند در محل های برش های جراحی نیز مشاهده کردند .

 

دلایل ایجاد آندومتریوز

این بیماری زمینه ژنتیک و ارثی دارد در بعضی از فامیل ها به صورت ۷ برابر دیده می‌ شود . معمولاً در خانم هایی که قد بلند و لاغر هستند بیشتر مشاهده می گردند. بسیاری از تحقیقات ، مشکلات در سیستم ایمنی را در ایجاد آن موثر دانستند .

 

علائم اندومتریوزیس

علامت آن میتواند درد لگن باشد .اغلب همراه با عادت ماهیانه است اما قبل از عادت ماهیانه نیز شروع می شود و چند روز بعد از اتمام پریود باز هم نیز همچنان ادامه دارد .
علامت دیگر درد در حین رابطه جنسی با همسر هست . درد در هنگام اجابت مزاج و ادرار کردن از علایم‌دیگر ان هستند .
خونریزی بیش از حد در بعضی از خانمها ممکن است دیده شود که در زمان پریود میزان خونریزی بیشتر از حد عادی میباشد .علامت دیگر شامل خستگی، اسهال ،یبوست ، نفخ و یا تهوع و علائم گوارشی است .

عوامل خطر برای اندومتریوز

اندومتریوز و تشخیص آن

زمینه ژنتیک و ابتلا چند نفر از اعضای خانواده، مسدود بودن راه خروجی طبیعی محتویات خون قاعدگی از بدن، مشکلات مادرزادی رحم میتوانند به اندومتریوز مربوط باشند .
علامت دیگر درد و نازایی می باشد تعداد بسیار بسیار اندکی از خانمهای مبتلا کیست های شکلاتی اندومتریوزی ممکن است به نوع خاصی از سرطان تخمدان مبتلا شوند .

 

تشخیص اندومتریوز

باشرح حال پریود و رابطه جنسی دردناک پزشک شما به بیماری آندومتریوز شک می کند که با کمک سونوگرافی های واژینال و یا رکتال کیست ها و ضایعات اندکمتریوزی مشخص میشوند گاهی از MRI نیز برای تشخیص استفاده میکنند. همچنین آزمایش CA125 نیز به تشخیص آندومتریوز کمک می‌کند. در بعضی مواقع لاپاراسکوپی برای تشخیص و همچنین درمان همزمان آندومتریوزیس نیز انجام میگردد

 

درمان بیماری اندومتریوز

 

اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام داد

رسیدن به وزن مطلوب

قبل از بارداری بایستی به وزن دلخواه خودتان برسید. داشتن اضافه وزن زیاد باعث می گردد که در زمان حاملگی مستعد عوارضی مانند ناهنجاریهای جنینی، دیابت بارداری ، مسمومیت حاملگی بشوید .

ترک عادت های غلط

اگر سیگار و یا قلیان می کشید انها را ترک کنید سیگار می تواند با تاثیر بر فولیکول و اسپرم ها ایجاد مشکلاتی برای جنین کنند.

تست های قبل از بارداری

شما باید آزمایش های چک اپ ، بررسی عفونت ها و تست پاپ اسمیر را انجام‌دهید .

مشکلات دندان

عفونت های دهان و دندان می‌تواند باعث زایمان زودرس و عوارضی جنینی گردد.

کنترل بیماریهای زمینه ای

همچنین اگر مبتلا به بیمارهای روحی مثل افسردگی ، اضطراب ،اختلال دو قطبی هستید بایستی قبل از بارداری به وضعیت ثابتی برسید و سپس اقدام به بارداری نمایید. همچنین در مورد ابتلا به بیماریهای زمینه ای مثل دیابت ،فشارخون ،کلیوی …نیز باید به وضییت کنترل برسند .

مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها در خانم و همسرشان

تحقیقات نشان دادند که مصرف فولیک اسید در خانم و مکمل ها در هر دو می‌توانند به کاهش بیماریهای سیستم عصبی وافزایش هوش نوزاد شما کمک کنند.

زمان بندی سیکل قاعدگی

بهترین زمان برای بارداری حول و حوش تخمک‌گذاری هست .