فهرست منو
حاملگی پوچ و یا blighted ovom چیست ؟

حاملگی پوچ چیست؟

در حاملگی پوچ تخم باردار شده خودش را به دیواره رحم می چسباند اما جنین رشد نمی کند. به آن حاملگی بدون جنین هم گفته می شود و سبب سقط زود هنگام می شود.

در حالت طبیعی، وقتی که تخمک و اسپرم با یکدیگر لقاح حاصل می کنند، جنین حاصل میگردد. که در طی فرایند لانه گزینی در رحم رشد میکند. اگر جنین رشد کافی را نداشته باشد ساک حاملگی ایجاد می گردد اما این ساک فاقد جنین می باشد. شما باردار هستید اما داخل ساک حاملگی، جنین وجود ندارد که بارداری پوچ و یا blighted ovom گفته می شود.

در بارداری پوچ همانند بارداری معمولی، شما دچار تاخیر پریود می گردید

 

علائم حاملگی پوچ چیست؟

زمانی که مادر باردار برای تست BhcG خون می دهد تست او مثبت می گردد. چون میزان هورمون bhcG طبیعی است این خانم ها بسیاری از علائم بارداری را نیز خواهند داشت.

در حاملگی پوچ علایمی مانند خستگی، تهوع، بیحالی، درد پستانها ویار و تکرر ادرار را نیز تجربه خواهند کرد. اما چون جنین، قادر به رشد طبیعی خود نمی باشد، به مرور زمان هورمون bhcG نیز کاهش پیدا می‌کند. و علائم بارداری مانند تهوع و استفراغ نیز کاهش پیدا می کند. همچنین با ادامه بارداری مادر باردار ممکن است دچار علائم لکه بینی و درد زیر شکم گردد.

 

تشخیص بارداری پوچ چگونه انجام می گردد؟

تشخیص بارداری پوچ چگونه انجام می گردد؟

در حاملگی پوچ بعد از تخم بارور شده قادر به رشد نیست و فقط کیسه حاملگی رشد می‌کند. و جنین در داخل آن به وجود نمی آید. خانم ها ممکن است دچار علائم لکه بینی و درد زیر شکم گردند و به متخصص زنان مراجعه کنند. در مراجعه به پزشک مهم ترین موضوع، تشخیص و تعیین سن حاملگی شما می باشد. زیرا این موضوع برای تشخیص بارداری پوچ بسیار حائز اهمیت است.

 

در نهایت چه اتفاقی برای حاملگی پوچ  می‌افتد؟

در نهایت چه اتفاقی برای حاملگی پوچ  می‌افتد؟

حاملگی پوچ ، قادر به تشکیل جنین و ضربان قلب نبوده و در نهایت باعث سقط جنین می گردد. گاهی بدن نسبت به این حاملگی واکنش نشان داده و سعی در دفع محصولات حاملگی می کند. در نتیجه به مرور زمان، درد زیر شکمی، لکه بینی و خونریزی بیشتر شده و محتویات حاملگی، دفع می‌گردند.

اما بعضی وقت ها سقط کامل انجام نمیگردد و فرد به دلیل لکه بینی به متخصص زنان مراجعه می کند. و ممکن است نیاز به دارو و یا کورتاژ توسط پزشک تجویز و انجام میگردد باشد.