فهرست منو
کیست درموئید در مو یکی از انواع کیست های تخمدانی است

کیست درموئید یا کیست مویی چیست؟

کیست درموئید که به علت وجود مقداری مو در این نوع کیست بنام کیست مویی نیز معروف است. یکی از انواع کیست های تخمدانی است. درواقع، دیواره سلولی این کیست ها، مشابه ساختار خارجی پوست می باشد.
که حاوی ضمائم و فولیکول های مو و غدد عرق، دندان ،چربی و عصب میباشند. اکثر کیست های درموئید، خوش خیم می باشند کیست های درموئید، در هر کجای بدن تشکیل شوند اما در بیشتر موارد، نزدیک به سطح پوست ایجاد می شوند.

 

 

بعضی از انواع کیست های در موئید، هیچگونه علامتی ندارند و در زمان سونوگرافی بطور اتفاقی ممکن است انها را تشخیص دهند. در مقابل بعضی از آنها ممکن است با علائمی شامل درد شکمی، مشکلات ادراری، تهوع و بزرگ شدن شکم، شود.

درد در قسمت پایین کمر و ران ها و گاهی خونریزی های غیر طبیعی و پس از این که سونوگرافی انجام شد، تشخیص کیست های درموئید داده شود.

پزشک شما، برای تشخیص این نوع کیست، از سونوگرافی واژینال استفاده کند.درمان این کیست ها، بستگی به عوامل مختلفی، مانند سن بیمار، نوع و اندازه کیست دارد.

اگر سایز کیست ها کوچک باشد، پزشک بصورت سریال، سونوگرافی انجام می دهد تا از افزایش سایز جلوگیری کند. اگر سایز این کیست ها بزرگ شود و یا دچار چرخش گردند ممکنه نیاز به عمل جراحی داشته باشند.

عمل جراحی می‌تواند از طریق روش‌های لاپاراسکوپی که روشی موفقیت آمیزتر از روش سنتی برداشتن کیست صورت گیرد. روش‌های لاپاراسکوپی باعث می‌شوند که چسبندگی های بعد از عمل کمتر، دوران نقاهت کوتاه‌تر و درد کمتر شود.