فهرست منو

گرگرفتگی در یائسگی

گرگرفتگی یا Hot flash اغلب به صورت بالا رفتن ناگهانی دمای بدن و تعریق شبانه بروز می‌کند ؛ می تواند از علائم یائسگی باشد که با آغاز دوران یائسگی ظاهر می گردد. البته گرگرفتگی میتواند سالها قبل از یائسگی، زمانی که میزان استروژن خون در بدن دچار کاهش می شود نیز ظاهر گردد.گرگرفتگی ازاردهنده ترین علامت پیش از یایسگی و یایسگی برای خانم ها بشمار میرود .
اگر شما هم میخواهید علائم گرگرفتگی ،راه های تشخیص آن و راهکارهای جهت درمان گرگرفتگی را بدانید با ما در این پست و پست های بعدی همراه باشید.

گرگرفتگی چیست ؟

این پدیده عبارت است از احساس ناگهانی گرما و قرمزی در نواحی سر، گردن، قسمت فوقانی سینه که در بعضی از‌ بانوان، همراه با تپش قلب و احساس فشار بر روی سینه می باشد.فرد احساس بیقراری و گرمازدگی میکند .
در بعضی از بانوان، گرفتگی به همراه تعریق فراوان مشاهده می‌شود و همچنین، در بعضی از افراد بعد از گر گرفتگی، احساس سرما نیز گزارش می‌ گردد .
مدت گرگرفتگی می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه و گاهی به صورت نادر تا یک ساعت نیز طول بکشد. همچنین دفعات آن می تواند هر چند دقیقه و یا هر چند روز یکبار رخ دهد.
گرگرفتگی ها در هنگام شب بیشتر مشاهده می گردند و میتوانند باعث اختلال در خواب شوند.
همچنین عامل دیگر برای Hot flash ، استرس است که در زمان استرس گرگرفتگیها با تعداد و شدت بیشتری مشاهده می شوند.

راهکارهای طبیعی برای کاهش گرگرفتگی

 

 

شیوع گرگرفتگی

شیوع گرگرفتگی

اگرچه Hot flash و یا احساس ناگهانی گرما می تواند در زمان قبل از یائسگی نیز رخ دهد.
اما این علامت بیشتر شاخص بارز زمان یائسگی به شمار میرود .
بیشترین زمانی که گرگرفتگی مشاهده گردیده در یک سال اول بعد از قطع قاعدگی ها می باشد.
گر گرفتگی در حدود ۵۰ درصد از بانوان، به مدت ۴ الی ۵ سال طول میکشند.
حدود یک چهارم از بانوان، بیشتر از ۵ سال ان را تجربه می‌کنند.
مطالعات حاکی از این هستند که حدود ۱۰ درصد از بانوان، مدت ۱۵ سال دچار گرگرفتگی میشوند .
حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از خانم های خوش شانس در زمان حول و حوش و بعد از یائسگی، گرگرفتگی را تجربه نخواهند کرد.
گاهی حتی آقایان نیز این پدیده را در دوران میانسالی تجربه می‌کنند بویژه زمانی که برای نوع خاصی از سرطان پروستات، تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند .

چه عواملی باعث ایجاد گرگرفتگی میشوند ؟

چه عواملی باعث ایجادگرگرفتگی میشوند ؟

عواملی که ممکن است باعث افزایش ایجاد گرگرفتگی های شوند عبارتند از:

 1.  سیگار کشیدن:

  خانم هایی که سیگار میکشند؛ ۲ سال سن یائسگی را زودتر یایسه خواهند شد و همچنین تعداد سیگارهای کشیده شده و سالهای مصرف بر یایسگی تاثیر دارند . خانمهای سیگاری همچنین Hot flash را بیشتر تجربه می کنند.

 2.  چاقی یا شاخص توده بدنی :

  چاقی و اضافه وزن باعث افزایش تعداد و شدت گرگرفتگی ها می گردد. علت را به کنترل کمتر بافت چربی در ‌کنترل درجه حرارت مرتبط دانسته اتد .

 3.  گرگرفتگی به علت عوارض جراحی های تخمدان:

  در خانم هایی که عمل برداشتن تخمدان ها را انجام میدهند؛ گرگرفتگی ها با شدت بیشتری رخ می دهند که دلیل آن قطع ناگهانی هورمون استروژن در جراحی، نسبت به خانم هایی که به صورت طبیعی یائسه می شوند و در آنها میزان استروژن به تدریج کاسته می شود می باشد.

 4. تفاوت های نژادی:

  در بعضی از نژادها مانند زنان آفریقایی، گرگرفتگی نسبت به زنان اروپایی بیشتر است .

 5. گرکرفتگی بعلت عوارض داروها :

  مصرف بعضی داروها مثل کلومیفن و داروهای اگونیست و انتاگونیست هورمون های هیموتالاموس که در نازایی کاربرد دارد نیز باعث گرکرفتگی میشوند .

عوارض گرگرفتگی چیست ؟

عوارض گرگرفتگی چیست ؟

گرگرفتگی ها معمولاً در هنگام شب بیشتر رخ می دهد و می توانند باعث بیدار شدن فرد از خواب شوند و در نتیجه تعداد ساعت هایی که فرد می تواند بخوابد را دچار اختلال کند و همچنین می تواند در کیفیت خواب نیز تاثیر بگذارد.
در نتیجه این پدیده در طولانی مدت می تواند منجر به بی خوابی مزمن گردد.
مطالعات حاکی از آن هستند که بی خوابی مزمن می تواند باعث تشدید مسائل خلقی و روحی ،بیقراری ، عصبانیت ، تحریک پذیری و همچنین اختلال در حافظه گردد .
همچنین ارتباطی بین گرگرفتگیِ یائسگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و پوکی استخوان نیز گزارش گردیده است که احتمالا بعلت کاهش سطح استروژن میباشد .

آیا گرگرفتگی فقط در یائسگی مشاهده میشود ؟

آیا گرگرفتگی فقط در یائسگی مشاهده میشود ؟

گرگرفتگی که با احساس ناگهانی گرما در سر، گردن و نیم تنه رخ می دهد و همچنین ممکن است همراه با عرق کردن و ضربان سریع قلب همراه باشد؛ در مواردی رخ می‌دهد که بدن شما سعی در خنک کردن خود دارد.
در در ادامه، شما را با بعضی از علل Hot flash آشنا می کنیم.

 • سطح هورمون ها:
  در واقع، علت اصلی Hot flash دوران یائسگی، کاهش سطح هورمون استروژن می باشد. برای اینکه گرگرفتگی ایجاد شود، بدن باید ابتدا در معرض هورمون استروژن قرار گرفته باشد و سپس هورمون کم و یا قطع شده باشد برای مثال خانم‌ هایی که به صورت مادرزادی تخمدان ندارند هرگز Hot flash را تجربه نخواهند کرد؛ با وجود اینکه سطح استروژن در بدن آنها همیشه پایین بوده است.
 • گرگرفتگی در آقایان :
  گاهی حتی آقایان نیز این پدیده را در دوران میانسالی تجربه می‌کنند.
  به ویژه زمانی که برای نوع خاصی از سرطان پروستات، تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند .
  در بعضی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های تیروئید و یا بعضی از بیماری های غده فوق کلیوی مانند فئوکروموسایتوما رخ دهد.
  ورزش :عامل دیگر گرگرفتگی مربوط به ورزش می باشد؛ زمانی که شما فعالیت بدنی زیادی دارید خون بیشتری به قسمت‌های پوست شما می رسد و در نتیجه، بدن شما با احساس گرما و تعریق سعی می کند که دمای بدن شما را تنظیم کند و میتوانید گرگرفتگی داشته باشید .
 • واکنش بدن به بعضی مواد :
  عامل دیگر Hot flash زمان تب ؛ هر عاملی که باعث شود، آندوتوکسین در بدن شما ترشح شود که معمولاً ناشی از میکروب ها می باشد ؛ بخشی از مغز، به نام هیپوتالاموس تحریک می شود و در نتیجه درجه حرارت بدن شما بالا میرود.
  عامل دیگر مربوط به اختلالات عصبی می شود؛ بیماریها :
  بعضی از بیماری های سیستم عصبی که باعث اختلال در مراکز کنترل مراکز تنفس، ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می‌گردندمیتوانتد باعث گرگرفتگی شوند .از جمله میتوان به بیماریهایی مانند بیماری پارکینسون، بیماری MSاشاره کرد که می توانند باعث گرگرفتگی شوند.
 • واکنش های آلرژی :
  گرگرفتگیها همچنین می‌توانند به علت واکنش آلرژیک ایجاد گردند. در این حالت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بعضی از عوامل، موادی را آزاد می‌کند که می‌تواند باعث Hot flash شوند. از این عوامل می توان زمانی که فرد ، مبتلا به بعضی از بیماری های سرطانی و یا سرطان خون است نام برد که دچار این عارضه می گردد.

چگونه گرگرفتگی را کمتر کنیم ؟

چگونه گرگرفتگی را کمتر کنیم ؟

اگر شما گرگرفتگی را تجربه می‌کنید و دنبال راهکارهایی برای تخفیف آن هستید؛ این موارد را در نظر داشته باشید.

 1. Hot flash ، در جایی که هوا خنک باشد با شدت کمتری رخ می دهدبناابراین، سعی کنید هوای اتاق خود را خنک نگه دارید و همینطور از تهویه مناسب برای کاهش دمای اتاق استفاده فرمایید.
 2. از لباس های نازک و راحت و نخی برای خنک نگه داشتن خود استفاده کنید.
 3. مصرف سیگار، باعث افزایش Hot flash می گردد بنابراین خانم هایی که سیگار میکشند بهتر است سیگار را ترک کنند.
 4. گرگرفتگی در خانم های که چاق هستند؛ بیشتر مشاهده گردیده است. بنابراین، راهکارهایی جهت کاهش وزن نه تنها از Hot flash  می کاهد؛ بلکه می تواند در دراز مدت، از بیماری های قلبی و عروقی نیز جلوگیری کنند.
 5. خوردن نوشیدنی های سرد و خنک و همینطور پرهیز از غذاهای تند و گرم میتواند به کاهش گرگرفتگی ها کمک کند .
 6. پرهیز از نوشیدن قهوه و الکل نیز به کاهش گرگرفتگی ها کمک می کند.
 7. مصرف بعضی غذاها :مطالعات حاکی از آن هستند که بانوانی که از بعضی از غذاها مانند ماهی و امگا ۳ و سویا استفاده می‌کنند؛ ممکن است Hot flash را کمتر تجربه بکنند.
 8. کاهش استرس :تکنیک های کاهش استرس مانند یوگا و تکنیک های ریلکسیشن نیز می تواند به کاهش گرگرفتگی بیانجامد.
 9. ورزش : مطالعات گزارش کرده اتد خانم هایی که پیاده روی و ورزش میکنند کمتر این پدیده را تجربه میکنند .

در صورتی که این تکنیک ها برای شما موثر نباشند؛ می توانید به پزشک مراجعه کنید که پزشک بعد از انجام آزمایشاتی، برای شما داروهای هورمونی مانند استروژن و یا غیر هورمونی تجویز خواهد شد .