فهرست منو

از مراحل یائسگی در بانوان چه میدانید؟

یائسگی پدیده‌ای طبیعی و فیزیولوژیک از زندگی زنان را تشکیل می دهد. مراحل یائسگی بصورت ناگهانی اتفاق نمی‌افتد بلکه پدیده و فرایندی تدریجی بوده که شامل مراحل زیر میباشد:

  • مرحله حول و حوش یائسگی (پیش از یائسگی)
  • مرحله یائسگی
  • مرحله دوران پس از یائسگی

مرحله حول و حوش یائسگی (پیش از یائسگی)

مرحله پیش از یائسگی

این مرحله در طی حدود ۲ الی ۶ سال اتفاق می‌افتد. در این دوره به تدریج سیکل های تخمک گذاری کاهش پیدا میکند و هورمون پروژسترون که در اثر تخمک گذاری ایجاد می گردد در بدن کاهش میابد در نتیجه سالهای قبل از یائسگی نوسانات هورمونی و بی نظمی های قاعدگی شایع هستند. در این سال ها دوران سیکل های قاعدگی کوتاه میشوند به صورتی که در آن فرد احساس می کند در چند روز قبل پریود وی تمام شده و دوباره بعد از چند روز مجددا خونریزی شروع شده است.

مطالعات نشان می دهند سطح هورمون FSh در این دوران افزایش می یابد.همچنین بعضی از خانم ها در سالهای نزدیک یائسگی گرگرفتگی را نیز تجربه می کنند در کسانی که هنوز بارداری خود را تکمیل نکردند کاهش کیفیت تخمک ها اتفاق می‌افتد.اکثر زنان از دوره پیش از یائسگی بدون اثرات نامطلوب عبور میکنند .

 

مرحله یائسگی

مرحله یائسگی

این مرحله از مراحل یائسگی، زمانیست که قطع پریود ها اتفاق میافتد .پزشکان معتقد هستند برای تایید یائسگی فرد باید به مدت ۱۲ ماه متوالی در غیاب علل دیگر پریود نشود . پزشکان برای تایید یائسگی سطح هورمون های FSH, LH را اندازه گیری می کنند و اگر سطح این هورمون ها افزایش یافته باشد یائسگی تایید می گردد.

در این زمان بسیاری از خانمها حالت‌های گرگرفتگی را که از مرحله قیل از یائسگی شروع شده با شدت بیشتری تجربه میکنند که برای بعضی افراد بسیار ناراحت کننده میباشد. همچنین علائمی مانند خشکی واژن ،نوسانات خلقی، بی خوابی، احساس اضطراب و افسردگی در بعضی از خانم ها مشاهده می گردد. بسیار مهم است که در این دوران تحت نظر پزشکان متخصص قرار گرفته و از عوارض طولانی مدت مرحله بعد از یائسگی جلوگیری شود.

مرحله بعد از یائسگی

مرحله بعد از یائسگی

دورانی که قطع قاعدگی ها تثبیت شده . گر چه علائم گرگرفتگی ها بتدریج کاهش می‌یابد اما فرد یائسه در معرض خطرات طولانی مدت یائسگی که مرتبط با سطح پایین استروژن در بدن می باشد قرار میگیرد ازجمله پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی