فهرست منو
مراقبت از پوست خودتان را جدی بگیرید

پوست و انواع آن

بسیاری از خانم ها مراقبت از پوست خود را جدی می گیرند و دوست دارند که ظاهری زیبا و آراسته داشته باشند.
باید بدانید شما از طریق ژنتیک نوع ،رنگ ، میزان چربی پوست خود را به ارث می برید.

اما سبک زندگی شما می‌تواند تاثیری بیشتر از ژنتیک، روی پوست شما داشته باشد.

پوست بدن شما، وسیع ترین بافت بدنتان می باشد که تاثیر مهمی در ظاهر و روحیه شما دارد. برای داشتن پوست خوب، گرچه نقش وراثت غیر قابل انکار است؛ اما تاثیر محیط و عامل مراقبت از این بافت مهم را نیز نباید دست کم گرفت.

 

در مورد پوست بیشتر بدانیم

چرخه تازه شدن پوست:

چگونگی ایجاد لک های پوستی

مهمترین وظایف پوست:

این بافت مهم جزو اعضای بدن است که مهمترین کارهای آن عبارتند از:

تنظیم درجه حرارت بدن که آن را در دمای ۳۷ درجه ثابت نگه میدارد. بصورت لایه محافظ تمام سطح بدن را می پوشاند و بدن ما را از میکروب ها ، باکتری ها ،ویروس ها و عوامل مضر محافظت می کند و حاوی گیرنده های اعصاب حسی مختلفی می باشد که امکان ارتباط بین محیط اطراف و بدن شما و مغز را بر عهده دارد.

همچنین پوست، حاوی یک لایه چربی در بدن شما است که باعث می شود نقش محافظتی برای جلوگیری از دست دادن آب و الکترولیت داشته باشد.
این بافت مهم بدن، در فعالیت های بیوشیمیایی نیز شرکت می‌کند از جمله آنها می‌توان به تولید ویتامین D تحت تاثیر نور خورشید اشاره کرد.

گرچه پوست، در هنگام سنین یائسگی نازکتر می گردد و به مراقبت بیشتری احتیاج دارد اما برای پیشگیری از چروک های پوستی بهتر است از سنین خیلی جوانتر و زودتر، مراقبت از پوست خود را انجام بدهید.

ساختمان پوست:

این بافت مهم بدن از سه لایه ی اپیدرم، درم و هایپودرم تشکیل گردیده است

اپیدرم که سطحی ترین لایه پوست را تشکیل میدهد، خود از چندین لایه تشکیل می شود. این سطح شامل سلول های مرده ای هستند که در هر دقیقه حدود ۳۰ هزار از این سلولها در حال ریزش هستند.

اما سلول های زنده به طور مداوم از قسمتهای زیرین تولید شده و جانشین قسمتهای مرده می‌گردند. سلولهای ملانوسیت که در لایه های زیرین وجود دارند ماده ای نام ملانین تولید می کنند و به لایه های بالایی اپیدرم گسترش پیدا می‌کند و باعث تیرگی رنگ پوست شما می گردد.

لایه دوم یا لایه درم که در زیر لایه اپیدرم قرار گرفته و حاوی غدد عرق، پیاز مو و غدد چربی و همچنین رگهای لنفاوی میباشد.

هیپودرم که در قسمت پایین تر درم قرار گرفته، حاوی بافت همبند چربی هست که رگهای خونی از آن می گذرند؛ وارد بافت درم می گردد.
چربی در لایه‌های هیپودرم به عنوان محافظت از بدن، ایفای نقش می‌کند.
بهتر است بدانید که پروتئین های به نام کراتین و الاستین استحکام پوست شما را تشکیل می‌دهد
کراتین، همان ماده پروتئینی است که در موها و ناخن های شما هم وجود دارد.
همچنین ماده‌ای به نام سبوم یا ماده چربی که در غدد سباسه که در لایه درم وجود دارند ؛ تولید می شود و حالت ضد اب دارد وبه سطح پوست شما گسترش پیدا می کند.
این لایه، برای این است که رطوبت و حرارت پوست شما از دست نرود. وقتی به حمام می روید و اگر شستشوی زیادی انجام بدهیید این لایه چربی از بین میرود.
همچنین گیرنده‌های عصبی فراوانی از جمله حس لامسه در لایه درم وجود دارند.
این گیرنده ها نسبت به فشار، گرما، سرما و درد ، حساس هستند و به طور مداوم میلیاردها پیام عصبی را از پوست شما به مغز شما انتقال می دهند.

بعضی از مناطق بافن پوستی شما مانند نوک انگشتان شما حاوی تعداد زیادی از این گیرنده ها هستند که باعث می‌شود در مواجهه با اجسام داغ، سرعت عمل بیشتری را از خود نشان بدهند.

انواع پوست

انواع پوست ها می توانند شامل پوست معمولی، خشک، چرب،مختلط و حساس باشند. اگر شما نیز علاقه مند هستید که پوست خود را بهتر بشناسید، با ما همراه باشید.

پوست خشک را بشناسیم

 

 

پوست معمولی را بشناسیم

 

 

پوست مختلط را بشناسیم

 

راهکارهایی برای پوست خشک

 

 

مراقبت از پوست چرب