فهرست منو

فیبروم رحمی ، از علائم و انواع تا تشخیص و درمان و اثرات آن

فیبروم های رحمی که به نام‌های مختلفی از قبیل میوم٫ فیبرومیوما و لیومیوما نیز نامیده میشونددر واقع شایع ترین تومور های خوش خیم دستگاه تناسلی زنانه را تشکیل میدهد. این تومورهای خوش خیم شامل سلولهای عضلانی صاف و بافت همبندهستند که در رحم رشد میکنند.

علت ایجاد فیبروم های رحم:

عکس فیبروم رحمی

در حالی که علت قطعی به وجود آمدن فیبروئیدهای رحمی به خوبی مشخص نیست اما مطالعات استروژن که یکی از هورمون زنانه می باشد را در ایجاد آن موثر می دانند زیرا فیبروم های رحمی در دوران قبل از بلوغ به علت کم بودن میزان استروژن کمتر شایع بوده و بعد از سن یائسگی که میزان استروژن در خون خانم ها کم می شود از حجم و اندازه فیبروم ها کاسته می گردد. در حدود چهل الی پنجاه درصد خانم های بالای سی و پنج سال مبتلا به فیبروئید رحمی هستند.
فیبروئید ها در زنان چاق شایع‌تر بوده و به نظر می رسد که نژادهای خاصی استعداد بیشتری برای ابتلا به ان دارندبرای مثال فیبروم در زنان آفریقایی آمریکایی تبار در سن زودتر ایجاد شده و سایز این تومورها در انها بزرگتر میباشد .افراد دارای سابقه خانوادگی بیشتر در معرض آن قرار دارند .

انواع فیبرومهای رحمی

انواع فیبروم رحمی

  • ساب موکوس که در سطح داخلی رحم قرار گرفته و این نوع از تومور ها گاهی با خونریزی های غیرطبیعی ماهیانه همراه بوده و همچنین گاهی می توانند باعث ایجاد ناباروری شوند
  • اینترمورال در داخل بافت عضلانی رحم قرار گرفته
  • ساب سروز در سطح خارجی رحم قرار دارند. فیبروم پدانکوله با یک ساقه باریک به سطح خارجی رحم متصل هستند .

انواع فیبروم رحمی

 

تشخیص فیبروئیدهای رحمی

تشخیص فیبروم رحمی

تشخیص فیبروم های رحمی به طور معمول توسط سونوگرافی شکمی و یا واژینال صورت می گیرد نوعی خاصی از سونوگرافی واژینال که همراه با تزریق نرمال سالین به داخل رحم و سونوگرافی همزمان انجام می‌گیرد و به نام سونوهیسترو معروف می باشد یکی از روش های تشخیصی دقیق برای فیبروم های ساب موکوس میباشد.

 

 آیا فیبروم باعث ناباروری می شوند ؟

فیبروم رحمی و ناباروری

فیبروئید های رحمی در خانم ها بسیار شایع می باشند و بسیاری از خانم‌ها که دارای فرزند می باشند توانسته اند باردار شده و صاحب فرزند شوند. بنابراین فیبروم ها علت اصلی نازایی محسوب نمی‌شوند. اما گاهی در موارد خاص فیبروم ساب موکوس با محل لانه گزینی جنین تداخل ایجاد کرده و می‌توانند باعث ایجاد ناباروری شوند .بعضی از این تومورها با فشار بر روی لوله های رحمی باعث انسداد لوله های رحمی شده و باعث نازایی می گردند.
در موارد اندکی فیبروم های بزرگ بعد از بارداری باعث ایجاد سقط جنین و یا زایمان زودرس می گردند.

درمان فیبروئید رحمی

درمان فیبروم رحمی

بسیاری از فیبروم های رحمی بدون علامت می باشند و نیاز به درمان خاصی ندارند و صرفاً پزشک شما با معاینات دوره‌ای و سونوگرافی های متوالی آنها را تحت نظر می گیرد. بعضی مواقع خاص فیبروم های رحمی را از طریق جراحی‌های لاپاراسکوپی و یا شکمی خارج می کنند .
درمانهای دارویی نیز برای فیبروئید های رحمی به صورت قرص و یا آمپول موجود می باشد که به صورت موقت می توانند باعث کاهش سایز فیبروم های رحمی شوند. متاسفانه بعد از قطع داروها فیبروم ها ممکن است مجددا رشد کنند .
روش دیگر به نام آمبولیزاسیون شریان فیبروم رحمی نامیده میشود ودر مراکز پیشرفته انجام میشود.. این روش در خانمهایی که قصد بارداری دارند توصیه نمی گردد.

فیبروم های رحمی چه علائمی دارند؟

شایع ترین علائم فیبروم رحمی

 

  • درد در موقع عادت ماهیانه
  • خونریزیهای غیر طبیعی اغلب به صورت خونریزی های زیاد در زمان پریود
  • دردهای کمری لگنی که گاهی اوقات به ناحیه پاها کشیده می شود
  • بزرگ شدن شکم و احساس سنگینی و پری در ناحیه شکم و لگن
  • درد در حین رابطه جنسی
  • تکرر ادراری و یبوست