فهرست منو
ICON-0۶

زگیل تناسلی و بارداری

ویروسهای پاپیلومای انسانی بسیار شایع هستند و تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر نموده اند و احتمال اینکه خانمی که مبتلا به زگیل های تناسلی هست باردار شود وجود دارد. اگر شما نیز احتمال می دهید در معرض این ویروس بوده و به آن مبتلا هستید و یا در این مورد نگرانی دارید، با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات تان را در این زمینه افزایش پیدا کند.

آیا زگیل های تناسلی باعث نازایی میشوند؟

زگیل تناسلی و نازایی

ویروس اچ پی وی و یا زگیل های تناسلی اشکالی در تخمک گذاری در خانم ها ویا اسپرم ها در آقایان ایجاد نمی کنند بنابراین خانمی که مبتلا به این ویروس می باشند می‌تواند باردارشود اگر زگیلهای تناسلی در زمان بارداری از بین رفته باشند و یا غیر فعال باشند مشکلی برای مادر باردار و جنین ایجاد نمی کنند اما اگر مادر باردار در طی بارداری دچار زگیلهای فعال باشد نسبت به سایرمادران باردار بایستی مراقبت های بیشتری را از پزشک دریافت کنند .

تاثیرحاملگی بر زگیلهای تناسلی

تاثیرحاملگی بر زگیل تناسلی

در طی بارداری به علت تغییر سطح هورمون ها احتمال دارد که زگیل های تناسلی با سرعت بیشتری رشدکنند وتعدادشان افزایش پیدا کند . بدلیل اینکه ترشحات خانم های باردار در اثر هورمون استروژن حاملگی افزایش پیدا میکند محیط مرطوب زمینه را برای رشد زگیلها مهیا می‌کند .

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

 

در اکثر مواقع زگیلهای تناسلی در بارداری عوارض ایجاد نمی کنند .
امامهمترین عوارضی که ممکن است زگیل تناسلی در بارداری پدید آورد، انتقال آن از مادر به جنین است. از همین روی به مادران توصیه می شود، در طی این دوره مراقبت بیشتری بعمل اورند به طور مثال اگر کیسه آب جنین پاره شود، خطر انتقال ویروس تا دو برابر افزایش می یابد.

درمان های زگیل تناسلی در زنان باردار

درمان زگیل تناسلی

 

از انجایی که از بین بردن ویروس HPV به طور کامل امکان پذیر نیست، در اغلب موارد مادران باردار در طی بارداری نیاز به هیچگونه درمانی ندارند ومراقبت از مادر باردار و تحت نظر گرفتن زگیلهای تناسلی و همچنین کنترل آن ها از نظر تعداد و سایزتوسط پزشک کافیست. از آنجایی که امکان تاثیر دارو بر روی جنین شما وجود دارد لازم است که مادران باردار به این موضوع توجه داشته باشندو فقط از داروهای استفاده کنند که توسط پزشک شان تجویز شده باشد. درمانهای زگیل تناسلی در خانم های باردار شامل استفاده از اسیدهای ضعیف که توسط پزشک تجویز می گردندمی باشداما اغلب به این مادران توصیه می شود، به جای استفاده از روش هایی دارویی، روشهای موضعی درمان مانند کرایوتراپی وجراحی را جایگزین کنند.

زگیلهای تناسلی و زایمان

 

زگیل تناسلی و زایمان

در اغلب مواقع زگیل های تناسلی مشکلی را برای انتخاب نوع زایمان فراهم نمی کند. گاهی زگیل های تناسلی بزرگ در زمان زایمان خونریزی می کنند ودر موارد نادری که رشد زگیل ها در ناحیه واژن بسیار گسترده باشد به طوری که کانال زایمانی را مسدود کند مادر نمی تواند با زایمان طبیعی وضع حمل نماید. همچنین در صورتی که زگیل ها مجرای زایمان را پوشش دهند، احتمال ورود ویروس از طریق دهان به جنین افزایش یافته وو در این موارد خاص زایمان سزارین به مادر پیشنهاد می شود.

تاثیرویروس پاپیلوماى انسانى بر جنین و کودک

تاثیر اچ پی وی و زگیل تناسلی بر جنین

احتمال انتقال ویروس زگیل تناسلی به جنین شما خیلی کم است و حتی اگر نوزاد شما ویروس HPV را دریافت کنند در بیشتر مواقع بدن او قادر خواهد بود این ویروس را از بین ببرد .
در موارد نادر زگیلهای تناسلی در حین زایمان از کانال زایمانی وارد دهان و حلق جنین شوند و سپس باعث ایجاد پولیپ درطنابهای صوتی گردند عارضه‌ای که پاپیلوماتوز تنفسی نامیده می شود و ممکن است نیازمند درمانهای جراحی لیزر برای جلوگیری از انسداد مجاری تنفسی باشد.